Istnieje także silna presja społeczno-polityczna na zmniejszenie zużycia energii, co pozwoli przeciwdziałać zmianom klimatycznym na świecie.
Z tego powodu organizacje powinny podejmować kroki w celu poprawy swojej efektywności energetycznej i zarządzania kosztami.
Pomóc w tym może norma ISO 50001. Jest to międzynarodowy standard, który określa wymagania dla ustanowienia, wdrożenia, utrzymania oraz doskonalenia Systemu Zarządzania Energią.
Jego celem jest umożliwienie organizacjom zastosowania systematycznego podejścia w osiąganiu ciągłej poprawy efektywności energetycznej, w tym bezpieczeństwa energetycznego, wykorzystania i zużycia energii. Standard ten ma na celu pomóc organizacjom stale zmniejszać zużycie energii, a tym samym koszt energii oraz emisji gazów cieplarnianych.
System Zarządzania Energią jest szczególnie istotny w energochłonnych gałęziach przemysłu lub w przypadku konieczności sprostania wymaganiom i regulacjom dotyczącym emisji gazów cieplarnianych. Przykłady takich firm jak Hilton, Google, Costa Coffee czy Bridgestone pokazują, że standard ISO 50001 może być stosowany w organizacjach różnego rodzaju, począwszy od firm z sektora IT, poprzez firmy usługowe, aż po producentów żywności oraz szeroko rozumiany przemysł.
Norma ISO 50001 została poddana aktualizacji w 2018 roku. Najważniejsze zmiany związane były z dostosowaniem jej zawartości do struktury wysokiego poziomu (HLS), w oparciu o którą zbudowane są wszystkie współczesne normy ISO, takie jak ISO 9001 System Zarządzania Jakością, ISO 14001 System Zarządzania Środowiskowego czy ISO 45001 System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Wspólna struktura norm pozwala na ich łatwą integrację oraz osiąganie nieprzeciętnych korzyści wynikających z efektu synergii.
W otaczającym nas świecie układy, systemy i procesy potrzebują energii. Podobnie jest z organizacjami, dla wielu z nich energia ma kluczowe znaczenie. Zużyta energia dla tych przedsiębiorstw i środowiska staje się kosztem. Szacuje się, że przedsiębiorstwa odpowiadają za 30-40% globalnego zużycia energii i przyczyniają się do powstawania prawie 60% światowej emisji gazów cieplarnianych.
Zmieniający się klimat, wzrost temperatury, gradobicie, susze, powodzie i nawałnice, z drugiej strony wzrost zapotrzebowania na energię, wzrost kosztów energii, starzejąca się infrastruktura energetyczna i wzrost kosztów za emisję i odpady motywują organizacje do działania. Przedsiębiorstwa myśląc o przyszłych zyskach, przychodach i kosztach, zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej podejmują decyzję o wdrożeniu Systemu Zarządzania Energią.
Paweł Dąbrowski, Auditor Wiodący ISO 50001, ISOQAR CEE
Standard ISO 50001 stanowi ważny krok w kierunku tworzenia bardziej zrównoważonych i energooszczędnych przedsiębiorstw na całym świecie. Wprowadzenie tego standardu nie tylko przyczynia się do zmniejszenia kosztów operacyjnych firm, ale także odgrywa kluczową rolę w globalnych staraniach o ochronę środowiska. W erze, w której zasoby energetyczne stają się coraz bardziej cenne, a odpowiedzialność ekologiczna coraz bardziej ważna, ISO 50001 wyznacza drogę do przyszłości, w której biznes i zrównoważony rozwój idą w parze. W miarę jak coraz więcej organizacji przyjmuje ten standard, możemy spodziewać się bardziej innowacyjnych, efektywnych i ekologicznych praktyk biznesowych na globalnym rynku.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się także z: