Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) stwierdził, że aby zapobiec katastrofalnym w skutkach zmianom klimatycznym, globalny wzrost temperatury musi być utrzymywany poniżej 1,5 ° C.
Okazuje się, że w roku 2018, za około 40% globalnej emisji CO2 odpowiedzialne były budynki, a w szczególności budynki komercyjne. W związku z tym kluczowe znaczenie ma sposób zarządzania wpływem naszych budynków na klimat.
Zapotrzebowanie na energię w budynkach wzrosło o 7% w ciągu ostatniej dekady i przewiduje się, że jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, to do 2060 r. wzrośnie o kolejne 50%. Szacuje się również, że 80% budynków, które będziemy użytkować w 2050 r., zostało już wybudowanych. Dlatego kluczową rolę w ograniczaniu globalnej temperatury i zmian klimatycznych mają do odegrania przedsiębiorstwa, poprzez zapewnienie, że działają w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, dążąc do aktywnego zarządzania zużyciem energii i poprawą efektywności.
Przeprowadzone badania dowodzą, że większość budynków komercyjnych nie działa na optymalnym poziomie z powodu nieefektywności, użycia przestarzałego i energochłonnego sprzętu, braku lub niewłaściwej konserwacji urządzeń i elementów technicznych budynków, lub wykorzystywania budynków niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wykorzystywaną energię i sposób jej kontrolowania w budynku.
Ma to kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu nieefektywności, zmniejszenia zużycia energii i związanej z tym emisji CO2. Zgodnie z powszechnie znaną zasadą, nie można zarządzać czymś, czego się nie mierzy.
System zarządzania energią (EnMS) to zbiór praktycznych procesów i procedur pomagających organizacjom w osiąganiu najlepszych praktyk związanych z efektywnością energetyczną, wykorzystaniem i zużyciem energii, poprzez ustalanie i realizację celów energetycznych. EnMS jest zwykle oparty o wymagania ISO 50001, międzynarodowej normy dotyczącej systemów zarządzania energią zbudowanej w oparciu o model ciągłego doskonalenia. Norma ISO 50001 zapewnia środki do walidacji podejścia opartego na najlepszych praktykach i uznania zaangażowania organizacji w zarządzanie i poprawę efektywności energetycznej.
Norma ISO 50001 ma zastosowanie do każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości, branży, wymagań dotyczących zgodności oraz tego, czy jest to organizacja jedno czy wielooddziałowa. W naszych poprzednich artykułach opisywaliśmy już w jaki sposób ISO 50001 pomogło zmniejszyć zużycie energii w sieci hoteli Hilton oraz organizacjach z branży IT.
Korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania energią według ISO 50001 są wielorakie, od wspierania redukcji zużycia energii i poprawy wyników finansowych, po ulepszanie strategii biznesowych. ISO 50001:
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści wynikających z wdrożenia i certyfikacji Systemu Zarządzania Energią ISO 50001 lub chcesz uzyskać certyfikat ISO 50001, skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.