HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) jest systematycznym prewencyjnym podejściem do bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa farmaceutyków, które określa zapobiegwacze działania przed fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi zagrożeniami.
HACCP jest wykorzystywany w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności. W ramach tego systemu wyznaczane są działania, określane jako Krytyczne Punkty Kontroli (CCP), które mają za zadanie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować możliwość wystąpienia ryzyka. System jest stosowany na wszystkich etapach produkcji żywności, a także podczas procesów przygotowawczych, pakowania i dystrybucji.
Certyfikacja HACCP może być przeprowadzona dla każdego podmiotu, który prowadzi działalność w branży żywnościowej.
Gdy wszystkie wymagania HACCP są spełnione i stosowane, co może zostać potwierdzone przez wykonanie auditów wewnętrznych, organizacja może przystąpić do auditu zewnętrznego. Powinien on zostać wykonany przez stronę trzecią - jednostkę certyfikującą, np. ISOQAR.
Certyfikacja będzie przebiegać dwu etapowo. Etap I dotyczy przeglądu dokumentacji, a Etap II sprawdzenia funkcjonowania systemu zarządzania w organizacji. Zachęcamy do zapoznania się z ogólnym schematem Procesu certyfikacji.
Podczas certyfikacji HACCP auditor skupi się na przeglądzie planu HACCP, procedurach, zapisach z krytycznych punktów kontrolnych (CCP) oraz analizie czy ustanowione cele programów zarządzania są mierzalne i osiągalne. Auditor sprawdzi również czy metody pracy są zgodne z procedurami i wyznaczonymi celami, a odpowiednie zapisy są utrzymywane.
Po pozytywnie zakończonej certyfikacji zostanie wydany certyfikat HACCP. Kolejnym etapem są audity przeglądowe, które mają na celu zapewnienie, że system zarządzania jest skuteczny, doskonalony i nadal spełnia wymagania standardu HACCP.
Potrzebujesz dodatkowego wsparcia?