ISO 22000 to międzynarodowy standard systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, który może być stosowany w całym łańcuchu żywnościowym. O certyfikację ISO 22000 mogą ubiegać się plantatorzy, producenci i przetwórcy żywności, a także organizacje zajmujące się pakowaniem, transportem oraz dystrybucją. Standard ISO 22000 jest także odpowiedni dla dostawców usług i produktów niespożywczych takich jak środki czystości. Norma ma zastosowanie we wszystkich organizacjach, niezależnie od ich wielkości.
Warto również podkreślić, że ISO 22000 daje możliwość zintegrowania systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności z innymi systemami z rodziny ISO np. systemem zarządzania jakością ISO 9001.
Certyfikat ISO 22000 jest wiarygodnym dowodem, że wszystkie procesy realizowane w Państwa organizacji zorientowane są zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa żywności.
Uwaga! W czerwcu 2018 wydana została nowa wersja standardu ISO 22000. Wszystkie organizacje, które posiadają aktualnie ważny certyfikat ISO 22000:2005, w celu zachowania jego ciągłości, są zobowiązane do 18.06.2021 roku zaktualizować swój system do wymagań nowej wersji ISO 22000:2018. ISOQAR CEE oferuje swoim Klientom pełne wsparcie oraz pakiet szkoleń, które pozwolą w pełni zrozumieć i dostosować system zarządzania bezpieczeństwem żywności do wymagań nowego standardu. Aby zapoznać się z pełną ofertą szkoleń w zakresie ISO 22000 kliknij TUTAJ.
Gdy wszystkie wymagania standardu ISO 22000 są spełnione, co może zostać potwierdzone przez wykonanie auditów wewnętrznych, organizacja może przystąpić do auditu zewnętrznego. Powinien on zostać wykonany przez stronę trzecią - akredytowaną jednostkę certyfikującą, np. ISOQAR.
Certyfikacja ISO 22000 będzie przebiegać dwu etapowo. Etap I dotyczy przeglądu dokumentacji, a Etap II sprawdzenia funkcjonowania systemu zarządzania w organizacji. Zachęcamy do zapoznania się z ogólnym schematem przeprowadzenia certyfikacji w zakładce Proces certyfikacji.
Podczas certyfikacji standardu ISO 22000 auditor skupi się na przeglądzie polityki bezpieczeństwa żywności oraz procedur z nią związanych. Badaniu podlegać będą również cele programów zarządzania, w szczególności sprawdzenie czy są mierzalne i osiągalne. Auditor sprawdzi również czy metody pracy są zgodne z procedurami i wyznaczonymi celami, a odpowiednie zapisy są utrzymywane.
Po pozytywnie zakończonej certyfikacji zostanie wydany certyfikat ISO 22000. Kolejnym etapem są audity przeglądowe, które mają na celu zapewnienie, że system zarządzania jest skuteczny, doskonalony i nadal spełnia wymagania standardu ISO 22000.
Potrzebujesz dodatkowego wsparcia?