ISO 22301 jest międzynarodową normą stanowiącą wymagania dla ustanowienia i zarządzania efektywnym systemem zarządzania ciągłością działania (BCMS) w każdej organizacji, niezależnie od rozmiaru i rodzaju prowadzonej działalności.
Powstanie normy ISO 22301 jest odpowiedzią na zainteresowanie brytyjską normą BS 25999-2, która zdobyła uznanie nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie.
System zarządzania ciągłością działania przyczynia się do rozwoju bardziej odpornego społeczeństwa. Norma ISO 22301 daje organizacjom dostęp do wymagań, które pozwolą przygotować się do incydentów mogących uniemożliwiać osiągnięcie celów biznesowych. ISO 22301 może być użyte do oceny zdolności organizacji do spełnienia własnych potrzeb i obowiązków związanych z ciągłością biznesu oraz ustanowić politykę zarządzania ciągłością działania, która zapewni strukturę do wdrożenia skutecznego systemu zarządzania ciągłością działania.
W wielu przypadkach awarie są czymś niedopuszczalnym, a wdrożenie normy i certyfikacja ISO 22301 pomoże Twojej organizacji w ustanowieniu najlepszego podejścia do zarządzania nimi. Norma została specjalnie zaprojektowana do zapewnienia ciągłości biznesu nawet podczas najbardziej nieoczekiwanych okoliczności.
Certyfikat ISO 22301 wydany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą ISOQAR, to obiektywny dowód, który mogą Państwo przedstawić swoim klientom, instytucjom nadzorującym Państwa działalność oraz firmom ubezpieczeniowym.
Gdy wszystkie wymagania normy ISO 22301 są spełnione, co może zostać potwierdzone przez wykonanie auditów wewnętrznych, organizacja może przystąpić do auditu zewnętrznego. Powinien on zostać wykonany przez stronę trzecią - akredytowaną jednostkę certyfikującą, np. ISOQAR.
Certyfikacja ISO 22301 będzie przebiegać dwu etapowo. Etap I dotyczy przeglądu dokumentacji, a Etap II sprawdzenia funkcjonowania systemu zarządzania w organizacji. Zachęcamy do zapoznania się z ogólnym schematem przeprowadzenia certyfikacji w zakładce Proces certyfikacji.
Podczas certyfikacji ISO 22301 Auditor w pierwszej kolejności dokona przeglądu dokumentacji. Proces ten będzie zawierał przegląd: polityki zarządzania ciągłością działania, zakresu systemu. Auditor sprawdzi ocenę ciągłości działania oraz określi czy cele ustanowione dla programów zarządzania są mierzalne i możliwe do osiągnięcia. Następnie zostanie sprawdzone czy metody pracy są zgodne z procedurami i wyznaczonymi celami, a odpowiednie zapisy są utrzymywane.
Po pozytywnie zakończonej certyfikacji zostanie wydany certyfikat ISO 22301. Kolejnym etapem są audity przeglądowe, które mają na celu zapewnienie, że system zarządzania jest skuteczny, doskonalony i nadal spełnia wymagania normy ISO 22301.
Potrzebujesz dodatkowego wsparcia?