Monitoring wskaźników jest kluczowy, ponieważ dzięki niemu uzyskujemy aktualne informacje o stanie naszego Systemu Zarządzania Jakością. W obliczu rosnącej konkurencji na rynku, istotne jest ciągłe śledzenie naszych mocnych i słabych stron. Wskaźniki jakości, które definiujemy i mierzymy, umożliwiają nam podejmowanie decyzji opartych na rzeczywistych danych, a nie jedynie na założeniach.
Cele, do których należy dążyć przy pomiarze jakości, to:
Nie ma z góry ustalonych standardów pomiaru wydajności organizacji. Istnieją różne sposoby „mierzenia” jakości w organizacji i uzyskania obiektywnego obrazu jej wyników. Możemy spróbować zastosować jeden z wymienionych poniżej elementów lub zastosować wszystkie razem, tak aby jeden uzupełniał drugi:
Wskaźniki pomagają nam zrozumieć:
Aby prawidłowo przeprowadzić analizę procesu, kluczowe jest zmierzenie jakości, ilości, czasu i efektywności. Dane dostarczane przez wskaźniki należy zawsze interpretować, uwzględniając także kontekst organizacyjny, ponieważ bez tej wiedzy dane mogą być błędnie zinterpretowane.
Aby wskaźniki były naprawdę przydatne dla organizacji, muszą być:
Proces budowy i użytkowania systemu pomiarowo-monitorującego bardzo przypomina cykl Deminga i składa się z czterech faz:
FAZA „PLANOWANIA”
FAZA „WYKONANIA”
FAZA „SPRAWDZANIA”
FAZA „DZIAŁANIA”
Podsumowując, mierzenie jakości jest nieodzownym elementem skutecznego zarządzania każdą organizacją. Systematyczny monitoring i analiza wskaźników jakości pozwalają nie tylko na optymalizację procesów, ale również na skuteczne reagowanie na zmieniające się wymagania rynku oraz potrzeby klientów. Umożliwiają one również organizacjom podejmowanie świadomych decyzji i ciągłe doskonalenie, co jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym.
Implementacja skutecznych metod pomiaru i monitorowania jakości, takich jak samoocena, audyty wewnętrzne i zewnętrzne, przeglądy zarządzania oraz oceny klientów, jest fundamentem dla zbudowania trwałej przewagi konkurencyjnej. Dzięki tym działaniom przedsiębiorstwa mogą nie tylko spełniać, ale nawet przekraczać oczekiwania swoich klientów, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu ich zadowolenia oraz lojalności.
Zachęcamy do dalszego zgłębiania wiedzy o znaczeniu i metodach mierzenia jakości w ramach Systemu Zarządzania Jakością, aby móc skutecznie wykorzystywać zgromadzone dane do ulepszania swoich działań operacyjnych i strategicznych.