W sierpniu 2018 roku planowana jest publikacja nowej wersji standardu ISO 50001. Z tej okazji warto przypomnieć jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie systemu zarządzania energią w firmie.
Z opublikowanych niedawno badań wynika, że polscy przedsiębiorcy coraz więcej wagi przykładają do kwestii związanych z oszczędnością energii. Niestety wciąż brakuje wiele do ideału, co potwierdza audyt, który został przeprowadzany w ponad 200 firmach. Jego wyniki udowadniają, że firmy te mogłyby zredukować koszty związane ze zużyciem energii średnio o 10-15%. W skrajnych przypadkach oszczędności mogły osiągnąć nawet 30%.
Największe straty generowane są następujących obszarach:
- oświetlenie
- jałowa praca urządzeń
- nieprawidłowa termomodernizacja budynku
Typowe błędy związane z oświetleniem to przede wszystkim prześwietlanie pomieszczeń, czyli umieszczanie zbyt dużej liczby punktów świetlnych, stosowanie lamp o zbyt dużej mocy, a także niestosowanie wyłączników czasowych. Spore oszczędności daje też zastosowanie nowoczesnych lamp ledowych, dzięki którym przedsiębiorcy są w stanie zmniejszyć koszty oświetlenia nawet o 80%.
Kolejnym obszarem generującym największe straty jest jałowa praca urządzeń elektrycznych takich jak ruchome schody, drzwi obrotowe czy też klimatyzatory w pustych pomieszczeniach. Jak wskazują eksperci, oszczędności te są niezwykle łatwe do osiągnięcia i przynoszą prawie natychmiastowe efekty.
Niestety wiele polskich firm nadal nie zdaje sobie sprawy z tego jak łatwo można obniżyć rachunki za prąd. Sytuacja te powinna jednak ulec wkrótce zmianie, a to za sprawą nacisków Unii Europejskiej, która stale dąży do zmniejszenia zużycia energii wyznaczając nowe cele.
Polskie przedsiębiorstwa będą zatem musiały podjąć działania zmierzające do zwiększenia swojej efektywności energetycznej. Rozwiązaniem może okazać się wdrożenie systemu zarządzania energią opartego na normie ISO 50001. Posiadanie takiego systemu daje spore możliwości redukcji zużycia energii, co przekłada się na obniżenie kosztów działalności. Ponadto unijne regulacje nakładają na przedsiębiorstwa wymogi związane z przeprowadzeniem audytu energetycznego. Obowiązek ten dotyczy tzw. „dużych przedsiębiorstw” czyli zatrudniających co najmniej 250 pracowników, i których roczny obrót przekracza 50 mln euro lub całkowita roczna kwota bilansowa przekracza 43 mln euro. Alternatywą dla audytów energetycznych jest posiadanie systemu zarządzania energią zgodnego z ISO 50001.
Do bezpośrednich korzyści finansowych, wynikających z efektywnego zarządzania energią należą mi.in:
Certyfikacja zgodnie z normą ISO 50001 udowadnia, że wdrożony system jest skuteczny, zapewnia przewagę nad konkurencją i pomaga w obniżeniu kosztów związanych ze zużyciem energii.
Zadzwoń pod numer 22 6497664 lub napisz maila isoqar@isoqar.pl aby dowiedzieć się, w jaki sposób można wdrożyć i certyfikować system zarządzania energią zgodny z ISO 50001.