Od 1 marca 2021 roku firmy mogą dobrowolnie poddawać się ocenie na zgodność z nową wersją standardu IFS Food 7. Natomiast wszystkie oceny od 1 lipca 2021 będą przeprowadzane obowiązkowo według wymagań IFS 7.
Jedną ze zmian, którą należy wziąć pod uwagę jest obowiązek posiadania numer GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny) dla zakładów zlokalizowanych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) oraz Wielkiej Brytanii. Zakłady które nie posiadają obecnie numeru GLN muszą wystąpić o jego nadanie przed przystąpieniem do oceny na zgodność z wymaganiami wersji siódmej standardu IFS. GLN pomaga uprościć komunikację między dostawcami i detalistami oraz dodatkowo zoptymalizować bezpieczeństwo i weryfikowalność Certyfikatów IFS.
Globalny Numer Lokalizacyjny (w skrócie GLN) jest jak odcisk palca w krajowych i międzynarodowych transakcjach biznesowych. Za pomocą numeru GLN można łatwo zidentyfikować firmy i zakłady produkcyjne lub magazyny. Numer GLN składa się z 13 cyfr i jest kluczem do informacji o firmie przechowywanych w bazach danych.
W ramach Certyfikacji IFS, numer GLN identyfikuje lokalizację, dla której wydany został certyfikat. Ponieważ numer GLN może być przypisany tylko do jednej lokalizacji na raz, potrzebujesz co najmniej jednego oddzielnego numeru GLN dla każdej lokalizacji objętej certyfikacją IFS.
Organizacje, które mają już numer GLN, muszą upewnić się, że dane zostały przekazane do globalnej bazy danych GS1 GEPIR i że są aktualne.
Firmy, które nie posiadają jeszcze numeru GLN, mogą go uzyskać od organizacji członkowskiej GS1 w swoim kraju (lista organizacji dostępna jest na stronie) lub ze strony docelowej utworzonej przez IFS i GS1 Germany, na której znajdą Państwo także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian w standardzie IFS 7? Weź udział w naszym szkoleniu. Lista szkoleń oraz terminy dostępne na stronie.