W dniach 30-31.10.2019 roku odbyła się coroczna konferencja FSSC 22000.
Przedstawiciele FSSC, jednostek akredytujących, certyfikujących i szkoleniowych spotkali się w Amsterdamie.
Tegoroczne spotkanie było jubileuszem 10 lat Fundacji FSSC. Nie zabrakło na nim wspomnień i historii o początkach powstania. W tym czasie na rynku funkcjonowały już inne standardy w zakresie bezpieczeństwa żywności. Jednak tym, co wyróżniało FSSC było inne, zupełnie nowe podejście. Tworząc nowy standard, jego autorzy zaczerpnęli z innych systemów to, co uznali za najlepsze i dodali do tego swoje wymagania. FSSC odróżnia się od innych standardów uznawanych przez GFSI, takich jak BRC i IFS, przede wszystkim podejściem wykorzystywanym w systemach ISO. Jest to system zarządzania organizacją a nie tylko poszczególnymi jej elementami.
Przedstawiciele FSSC w trakcie konferencji opowiadali jak system przez lata zmieniał się i rozwijał. Obecnie obejmuje on swoim zakresem praktycznie cały łańcuch żywnościowy.
Na spotkaniu szeroko omawiano temat dalszego rozwoju standardu FSSC 22000 oraz zaprezentowało główne kierunki działania, m.in.:
- budowanie świadomości o istnieniu i celach standardu FSSC 22000
- prezentacja materiałów i wsparcia od FSSC: webinaria, baza myFSSC, newslettery, strona internetowa, media społecznościowe (LinkedIn i Twitter), obecność na konferencjach.
FSSC jest standardem międzynarodowym, dlatego jego reprezentantów możemy spotkać praktycznie na całym świecie (Ameryka Południowa, południowa Azja, Indie, USA, Japonia, Chiny).
Podczas całej konferencji panowała atmosfera otwartości. Przedstawiciele FSSC chętnie zbierali pytania i opinie na temat zmian w FSSC, takich jak nowy portal FSSC, czy 5 wersja standardu.
Jedną z przyczyn wydania 5-tej wersji standardu była publikacja nowej wersji ISO 22000:2018, na której oparte jest FSSC 22000. Tematowi zmian w ISO 22000:2018 poświęcona była oddzielna prezentacja, w trakcie której omawiano m.in.:
- wprowadzenie struktury wysokiego poziomu (HLS),
- ujednolicenie dla lepszej integracji systemów zarządzania opartego na ryzyku:
* organizacyjne: ryzyka i szanse biznesowe
* operacyjny: ryzyka i zagrożenia bezpieczeństwa żywności (HACCP)
- przeorganizowanie wymagań w normie dla lepszego zrozumienia podejścia procesowego (PDCA) na poziomie organizacyjnym i operacyjnym,
- w zakresie HACCP wprowadzenie znaczącego zagrożenia oraz bardziej klarowne wyjaśnienie PRP, oPRP, CCP,
- dopisanie wielu definicji (również z ISO 9001).
Podczas konferencji głos zabrała również przedstawicielka GFSI, która zapowiedziała wydanie 8 wersji przewodnika GFSI w 2020 roku.
W trakcie tego dwudniowego wydarzenia był również czas na relaks, zabawę i integrację. W tym roku FSSC zaprosiło uczestników do kasyna, gdzie odbyły się występy artystyczne i wspólna kolacja, podczas której zespół FSSC zaprezentował swoje umiejętności artystyczne i zapraszał uczestników do wspólnej zabawy.
Spotkanie tradycyjnie zakończyło się zaproszeniem na kolejną konferencję, która odbędzie się w październiku 2020 roku.