Wraz z wejściem w rok 2022 nie widać perspektywy na powrót pracowników do biur. Firmy i managerowie o dużych umiejętnościach adaptacyjnych przygotowali zasoby, systemy komunikacji, dzięki którym praca zdalna przebiega efektywnie. Niewiele firm zadbało jednak o aktualizację procedur zapewniających, że bezpieczeństwo informacji pozostanie na wysokim poziomie, zgodnie z wcześniej wyznaczonymi standardami.
Z pomocą wymagań ISO/IEC 27001 dotyczących zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa informacji, organizacje mogą pozwolić sobie na pełne wykorzystanie możliwości pracy zdalnej przy najmniejszym akceptowalnym ryzyku. Stosowanie systemowego podejścia zapewnia, że niespodziewane zdarzenia nie wpłyną negatywnie na osiąganie celów strategicznych oraz finansowych Twojego przedsiębiorstwa.
Najbardziej oczywiste zagrożenia dla bezpieczeństwa danych przetwarzanych w firmie wiążą się z działaniami online - dokumenty w chmurze, załączniki do wiadomości e-mail i dane innych firm są zagrożone. Przy tak dużej ilości informacji udostępnianych cyfrowo obszary ataków znacznie się poszerzyły.
Główne wyzwania dla bezpieczeństwa pracy zdalnej:
Odpowiednio zaplanowana i wdrożona Polityka stosowania urządzeń mobilnych, może pomóc zarządzać tymi zagrożeniami. Pomoże pracownikom zrozumieć ich obowiązki podczas pracy w domu i określi potrzeby organizacji w zakresie bezpieczeństwa danych. Brak podejścia systemowego może spowodować, znaczny wzrost kosztów ochrony danych lub pozostawić krytyczne obszary bez odpowiedniej ochrony.
ISO/IEC 27001 to międzynarodowa norma określająca wymagania dotyczące ustanowienia, wdrożenia, utrzymania i ciągłego doskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI). Ma ona zastosowanie w organizacjach dowolnej wielkości i branży. Jeżeli organizacje umożliwiają pracę zdalną pracownikom, musizą podjąć odpowiednie kroki zapewniające, że zasoby informacyjne są bezpieczne. Bez zabezpieczeń, pracownicy oraz systemy informatyczne firmy są znacznie bardziej narażone na cyberataki.
Norma wskazuje etapy stanowiące solidną podstawę bezpiecznej pracy zdalnej.
Należą do nich:
Chociaż istnieje wiele zalet pracy zdalnej, w wybranych sytuacjach nie jest ona wskazana.
Niektóre organizacje przetwarzające wysoce wrażliwe dane mogą uznać, że zezwalanie na ich obsługę przez pracowników pracujących poza biurem jest zbyt ryzykowne. Jest to najbardziej prawdopodobne w przypadku organizacji zajmujących się danymi medycznymi lub dokumentacją rządową, bądź w innych organizacjach, gdzie praca zdalna wiązałaby się z przetwarzaniem informacji poufnych.
Za pomocą oceny ryzyka uwzględnionej w normie ISO/IEC 27001 można określić, czy zagrożenia związane ze zdalnym dostępem do danych, przeważają nad korzyściami. Proces oceny może również wskazać stanowiska, których zadania wykonywane zdalnie stanowią szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych organizacji. Ryzyko rośnie w przypadku pracowników, którzy regularnie obsługują wrażliwe informacje, a także w przypadku nowych członków zespołu.
W takich okolicznościach, w zasadach dostępu zdalnego dopuszczalne jest określenie, że niektórzy pracownicy muszą być w biurze lub że pracownicy muszą odbyć okres próbny pracy w biurze, zanim otrzymają możliwość pracy zdalnej. Decyzje te powinny być jednak podjęte na podstawie dokładnych analiz, przy uwzględnieniu kontroli, które są dostępne w firmie.
Korzyści z wdrożenia i certyfikacji ISO/IEC 27001 w czasach pracy zdalnej jest wiele. Do najbardziej oczywistych należy zminimalizowanie ryzyka związanego z utratą informacji lub nieautoryzowanym dostępem do nich. Doprowadzi to do zdobycia większego zaufania klientów i otworzy drzwi na nowe możliwości biznesowe oraz utrzymanie dotychczasowych klientów. Bez zapewnienia odpowiedniej polityki bezpieczeństwa informacji w czasach pracy zdalnej, cele organizacji są zagrożone.
Dzięki certyfikacji standardu, organizacje będą w stanie wykazać swoje zaangażowanie w spełnianie wymogów prawnych, które stają się coraz bardziej restrykcyjne w obszarze bezpieczeństwa informacji.
Poprawnie wdrożony, certyfikowany i stale doskonalony system będzie obejmował identyfikowanie właścicieli ryzyka i nada priorytety dla celów postępowania z ryzykiem. Zapewni odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie budowania świadomości i stosowania środków bezpieczeństwa poprzez systematyczne podejście.
Zapewnianie pracownikom możliwość pracy zdalnej, przy zastosowaniu ISO/IEC 27001 jest potwierdzeniem bezpieczeństwa danych Twoich klientów. To kluczowy punkt dla realizacji celów strategicznych Twojej organizacji.
W razie wszelkich pytań odnośnie certyfikacji standardu ISO/IEC 27001 oraz jego zastosowania, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.