ISO/IEC 27001 vs SOC 2 – który standard wybrać?
Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo w zakresie ochrony danych, ale nie możesz zdecydować, czy postępować zgodnie z wytycznymi ISO/IEC 27001 czy SOC 2 (Service Organization Control)?
Jeśli tak, to mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem Twoje wątpliwości znikną.
ISO/IEC 27001 oraz SOC 2 to dwa najpopularniejsze na świecie standardy bezpieczeństwa informacji i zarządzania ryzykiem, a każdy z nich ma swoje zalety i wady.
Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym dwóm standardom, przeglądając pięć kluczowych aspektów zgodności.
Zakres
Standardy SOC 2 i ISO/IEC 27001 obejmują wiele podobnych obszarów, a ich zabezpieczenia obejmują procesy, zasady i technologie zaprojektowane w celu ochrony poufnych informacji.
Jedno z badań sugeruje, że te dwie struktury współdzielą aż 96% tych samych zabezpieczeń.
Różnica polega na tym, które z tych zabezpieczeń zaimplementujesz. Zarówno norma ISO/IEC 27001, jak i SOC 2 stanowią, że organizacje muszą przyjąć dane zabezpieczenie tylko wtedy, gdy ma ono do nich zastosowanie, ale sposób w jaki podchodzą do tego tematu, różni się nieco.
ISO/IEC 27001 koncentruje się na rozwoju i utrzymaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI), który jest nadrzędną metodą zarządzania praktykami ochrony danych.
Aby osiągnąć zgodność, należy przeprowadzić ocenę ryzyka, zidentyfikować i wdrożyć środki kontroli bezpieczeństwa oraz regularnie przeglądać ich skuteczność.
Z kolei SOC 2 jest znacznie bardziej elastyczny. Obejmuje pięć zasad usług zaufania: bezpieczeństwo, dostępność, integralność przetwarzania, poufność i prywatność, ale tylko pierwsza z nich jest obowiązkowa.
Organizacje mogą wdrażać kontrole wewnętrzne związane z innymi zasadami, jeśli chcą, ale nie jest to konieczne.
Zastosowanie na rynku
Oba standardy są rozpoznawane na całym świecie, ale SOC 2 jest ściślej powiązany z Ameryką Północną. Z kolei ISO/IEC 27001 jest zdecydowanie bardziej popularne w Europie.
Proces certyfikacji
W obu przypadkach aby uzyskać certyfikat organizacja musi przejść tzw. audyt zewnętrzny. Jedyną różnicą jest to, kto przeprowadza audyt.
W przypadku ISO/IEC 27001 certyfikacja przeprowadzana jest przez niezależną jednostkę certyfikującą taką jak ISOQAR. Przy wyborze jednostki certyfikującej warto również zwrócić uwagę aby posiadała ona tzw. akredytację do przeprowadzania certyfikacji ISO/IEC 27001. Natomiast raport z atestem SOC 2 może być sporządzony tylko przez licencjonowanego CPA (Certified Public Accountant).
Istnieje również niewielka różnica w wyglądzie certyfikacji. Organizacje, które przejdą audyt ISO/IEC 27001, otrzymują certyfikat zgodności, a zgodność z SOC 2 jest udokumentowana formalnym atestem.
Ile trwa procedura uzyskania certyfikatu?
Proces certyfikacji dla ISO/IEC 27001 i SOC 2 jest podobny i składa się z trzech etapów, które należy przejść.
Po pierwsze należy przeprowadzić tzw. analizę luk, aby dowiedzieć się, które obszary w Twoje firmie są zgodne z wymaganiami standardu, a nad którymi należy jeszcze popracować. W ramach tego etapu należy również zdefiniować cele bezpieczeństwa i obszary organizacji, które zostaną objęte certyfikacją.
Następnie należy określić, które mechanizmy zabezpieczeń są odpowiednie dla Twojej organizacji i podjąć niezbędne kroki w celu ich wdrożenia. Obejmuje to udokumentowanie swoich praktyk i ustanowienie metody przeglądu i doskonalenia procesów.
Ostatnim krokiem jest audyt.
Gdy będziesz mieć pewność co do gotowości swojej firmy do auditu, możesz skontaktować się z jednostką certyfikującą i umówić się na audyt zewnętrzny. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki jest koszt certyfikacji ISO/IEC 27001 wyślij do nas szybkie zapytanie.
To, jak dużo czasu zajmie proces uzyskania certyfikatu ISO/IEC 27001 lub SOC 2, zależy od ilości pracy, jaką musisz wykonać. Ogólnie rzecz biorąc, wdrożenie SOC 2 powinno zająć około dwóch lub trzech miesięcy, a wdrożenie ISO/IEC 27001 może zająć Ci mniej więcej od trzech do sześciu miesięcy.
Który standard wybrać?
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł podjąć Ci decyzję dotyczącą wyboru między SOC 2 a ISO/IEC 27001. Pierwszy standard jest na pewno łatwiejszy we wdrożeniu i utrzymaniu, ale jest także mniej rygorystyczny.
ISO/IEC 27001 wymaga z kolei więcej pracy, ale pomaga także lepiej chronić organizację przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa informacji.
Jak wspominaliśmy dużo zależy też od rynku, na którym działa Twoja organizacja. W Europie Klienci znacznie częściej wymagają certyfikatu na zgodność z wymaganiami ISO/IEC 27001, natomiast w Ameryce Północnej bardziej rozpowszechniony jest standard SOC.