6 lipca 2011 roku Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące etykietowania żywności. Zmiany mają ułatwić konsumentom szybkie znalezienie informacji o produkcie i zwiększyć świadomość podczas zakupów. Wytyczne związane z nowym etykietowaniem nie będą dotyczyć jedynie alkoholi.
Oznaczenia mają zawierać m.in. informacje o wartości odżywczej produktu - kaloriach, zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukrów, białek i soli. Na liście składników będą musiały widnieć również alergeny. W przyszłości konsumenci będą także informowani o zawartości alergenów w daniach podawanych w restauracjach. Kraje UE będą indywidualnie decydować w jakiej formie ma to nastąpić – ustnie podczas zamawiania posiłku czy też w karcie menu.
Rozporządzeniu podlegają także produkty wykonane z zamiennych składników np. produkty seropodobne wytworzone z surowców roślinnych. Dzięki temu będzie można je łatwo zidentyfikować. W sytuacji gdy składnik produktu, którego się spodziewamy, został zastąpiony zamiennikiem, producent musi wyraźnie zaznaczyć to w przedniej części opakowania obok nazwy marki, przy pomocy odpowiedniego rozmiaru czcionki. Produkty mięsne oraz rybne powstałe z małych kawałków muszą zostać opisane jako „produkt powstały z połączenia kawałków mięsa/ryby”.
W kwestii informowania konsumentów o kraju pochodzenia żywności Parlament Europejski osiągnął kompromis. Już teraz taka informacja jest wymagana w przypadku wołowiny, oliwy, miodu, świeżych warzyw i owoców. Dodatkowo objęty tym wymogiem będzie drób, wieprzowina, baranina i mięso kozie. W ciągu dwóch lat mają zostać przygotowane zasady wdrażania tego obowiązku. Producenci pozostałej żywności mogą informować o jej pochodzeniu dobrowolnie.
Istnieją specjalne zasady oznakowania kraju pochodzenia żywności. Przykładowo, jeśli główny składnik produktu pochodzi z innego kraju, niż ten, w którym został przetworzony, etykieta musi o tym informować, np. „masło z Wielkiej Brytanii na bazie mleka z Polski". Zasady nie będą dotyczyć żywności regionalnej, takiej jak np. szynka parmeńska.
Po opublikowaniu nowych rozporządzeń w Dzienniku Urzędowym UE, producenci z branży spożywczej będą mieli 3 lata na dostosowanie się do przepisów. Termin wprowadzenia informacji o wartości odżywczej produktu zostanie dodatkowo przedłużony o dwa lata. W przypadku gdy producenci informują już o wartości odżywczej, będą mieli trzy lata na dostosowanie formy tej informacji do nowych przepisów.
Stosowanie się do przepisów prawnych to także wymóg międzynarodowych standardów. Przedsiębiorstwa związane z branżą spożywczą, które posiadają wdrożone i certyfikowane systemy np. zarządzania jakością ISO 9001:2008, bezpieczeństwa żywności ISO 22000:2005 czy wyrobów BRC są zobligowane do działania zgodnego z odpowiednimi wymaganiami prawnymi.